Vaš pravni kompas 

  • Naplate štete iz Afganistana i Iraka pluća, kicma, PTSP

  • Postavite pitanje i raspravite konkretna pravna pitanja koja ne spadaju u neku od drugih kategorija u ovom forumu ili ne znate kojoj kategoriji pripadaju.
Postavite pitanje i raspravite konkretna pravna pitanja koja ne spadaju u neku od drugih kategorija u ovom forumu ili ne znate kojoj kategoriji pripadaju.
 #1726  by AfganistanDBA
 
Pozdrav raja,

Imam pitanje povodom naplate štete koja je nastala radom u Afganistanu i Iraku, a ozljede su pluća, kicma & Posttraumatski stresni poremecaj (PTSP)

Radio sam za Fluor ConOps Limited, radio sam do 2020g / Covid, te sam jos u Afganistanu povrijedio kicmu i isao u Dubaji na medic, na lijecenje.

Vodio sam prvi DBA slucaj u kojem je bila moja povreda kicme vidljivo iz CT-a kicme u Afganistanu. Sa advokatima iz USA koji su me zastupali nisam zadovoljan dobio sam jako malo novca, a komunikacije je bila nikakva, tako da ne bih volio slicno iskustvo.

To je jedini predmet koji sam vodio povodom povrede na radu u Afganistanu, sada sam cuo da se moze voditi postupak za probleme sa plucima - fasovao sam asmu ili neki slican problem na plucima jer sam radio blizu jama za spavljivanje stetne materije.

Takodje imam sve vise problema prilikom spavanja i anksioznosti, sve mi je teze funkcionisati nakon strahota iz Afganistana i kosmara koje imam sve vise i vise, vidio sam mnogo toga loseg, ubijene vojnike, civile, krv, eksplozije kraj sebe, dijelove tijela... Sve mi se sada vraca. Dozivio sam posebno traumaticne dogadaje tokom sluzbe u Afganistanu.;-(
 #1728  by test_car
 
@comodore Ne mozes radniku uskratiti pravo na lijecenje ako povrijedi kicmu, nogu, ruku, pogine, oboli, tako da svaki radnik koji je obolio u vezi sa radom ima pravo na Naplate štete iz Afganistana i Iraka pluća, kicma, PTSP to su takozvani DBA postupci naknade stete.

@AfganistanDBA -
Ja sam cuo da je najbolji advokat za ovu oblast Advokat Prnjavorac koji ima dosta klijenata i da radi i pluca, kicmu i ostale povrede koje su pretrpljene u Afganistanu i Iraku od nasih radnika. ja sam u procesu trenutno za povredu kičme i oštećenje sluha ali nisam zadovoljan sa svojim zastupnikom i pokajao sam se...3 godine i nema nista jos..zastupnik mi je iz Makedonije javili mi se preko LinkedIn-a a ja nisam znao nista o tome..tako da ako se odlucis za neki drugi korak mozda je najbolje preko nasih ljudi jer sam cuo i da su Kosovari i Makedonci uvezani i da rade u korist osiguranja i onda ti uniste predmet da bi oni bili dobri..eto toliko od mene i pozdrav i sretno svakako


Vise info oko pluca imas kod njih (kao i kod povreda vezani za PTSP i sluh, vid a u vezi sa Afganistanom, Irakom....: https://advokat-prnjavorac.com/Naknada- ... Iraku.html


"Naknada štete respiratorne bolesti pretrpljene u Afganistanu Iraku / plućne bolesti
Od septembra 2022g sukladno novom USA Zakonu, radnici koji su bili u bazama u Afganistanu, Iraku, Džibuti i koji su bili izloženi „burn pits“ (jamama za spaljivanje štetnog otpada) i koji su bili izloženi hemikalijama i toksinima imaju pravo da pokrenu DBA postupak za medicinske troškove i druge naknade koje se dovode u vezu sa plućnim bolestima i oboljenjima pluća.

Za postupak naknade štete koja se odnosi na plućne bolesti potrebni su medicinski nalaz, kako bi se potvrdila dijagnoza i izloženost toksinima. Pored nalaza pulmonologa također je potrebno uraditi i dodatna dijagnostička testiranja u vidu rendgenskog snimanja, spirometrije i drugih nalaza pluća. Ako medicinski nalazi pokažu da postoji respiratorno oboljenje onda se treba dokazati izvoženost hemikalijama i toksičnim materijama u bazama u kojima su radnici boravili.

Izlaganjem radnika toksičnim supstancama su vrlo često izazvale stanja kao što su bronhitis, rinitis, sinusitis, opstruktivna plućna bolest, astma itd."


To ti se odnosi samo na lica koja su radila blizu "jama za spaljivanje" to znamo mi sta je samo ovi koji su gore bili...
 #1730  by test_car
 
comodore wrote: Fri Mar 31, 2023 8:32 am Ja sam iz Sarajeva nisam za ovo nikad cuo. Pa kako se dokaze da je povreda kicme, pluca, ili neceg drugog bas iz Afganistana ili Iraka ?
Kada smo isli da radimo, svi smo morali biti 100% zdravi, prolazili smo sve moguce kontrole, snimke, snimanje kicme, pluca, zubi, zdravlje sve je moralo biti odlicno da bi mogao dobiti posao.

Kada smo se vratili sa misije (neko je bio 6 mjeseci nego 6 godina, nego 10 godina), neko je imao povredu kicme, koljena, nogu, ociju, usiju) sa obzirom na upis posla koji si radio to je posljedica rada.

Snimas CT kicme, rengen pluca i vidi se da li ima povreda ili nema. Neko se i u Afganistanu / Iraku povrijedio pa odmah otisao u Medic i snimio CT operisao kicmu odmah u Dubai ili slicno i to ti je dokaz

Npr ako radis rengen pluca i ako su ti pluca losa to ti nije dovoljno za naknadu stete, nego si morao raditi naravno u bazi u Afganistanu / Iraku u kojoj su se spaljivale opasne materije koje su isparavale od koje su ti pluca ostecena - ko zna o cemu pricam zna da se tu bacalo sve zivo da gori, teski metali, otrov, oruzje, kancerogene materije...

Sto se tice PTSP-a, svi smo tamo vidjeli (neko vise neko manje), razne uzase i traume, stresne dogadaje, granatiranja, raketiranja, raznosenje talibana ispre ociju, otkidanje trupova ljudima od granata, raketa, raznosenja, krv, uzase razne - neko vise nego manje. Svi mi smo "pukli" neko vise nego manje. Snove kosmari, ja se ne sjecam kad sam imao san, a da sam sanjao nesto normalno sve mi se snovi vrte oko uzasa kojim sam bio okruzen

Pogledaj sta je u stvari PTSP

Šta je posttraumatski stresni poremećaj (PTSP)?

PTSP je anksiozni poremećaj koji se javlja kod nekih osoba nakon svjedočenja ili proživljavanja opasnog događaja.

Kada se osoba nađe u opasnoj situaciji, prirodno je da osjeća strah. Ovaj strah pokreće mnoge izuzetno brze promjene u tijelu koje pripremaju osobu na odbranu od opasnosti ili njeno izbjegavanje. Ovaj odgovor tijela „bori se ili bježi” predstavlja normalnu reakciju čija je svha da zaštiti osobu od povrede. Međutim, kod PTSP-a, ova je reakcija izmijenjena ili oštećena. Osobe koje pate od PTSP-a osjećaju napetost i strah čak i kada nisu više u opasnosti.

Ko može oboljeti od PTSP-a?

Bilo koja osoba može oboljeti od PTSP-a, u bilo kojem periodu života. Osobe koje su na riziku da obole od PTSP-a uključuju: ratne veterane, osobe koje su preživljele fizički ili seksualni napad, zlostavljanje, nesreće, prirodne katastrofe i mnoge druge teške događaje.

Osoba ne mora preživjeti opasan događaj da bi oboljela od PTSP-a. Neki ljudi obole od ovog poremećaja nakon što im se prijatelji ili član porodice suoči sa opasnošću ili bude povrijeđen. Također, iznenadna, neočekivana smrt drage osobe može uzrokovati PTSP.

Koji su simptomi PTSP-a?

PTSP može uzrokovati brojne simptome koji se grupišu u tri kategorije:

1. Simptomi ponovnog preživljavanja:

Slike iz prošlosti (flashbacks)—ponavljano preživljavanje traume, uključujući i fizičke simptome poput brzog udaranja srca i znojenja
Noćne more iz Afganistana/Iraka
Zastrašujuće misli iz Afganistana/Iraka
 #1731  by comodore
 
Razumjem sad - i ja sam pretrpio PTSP u ratu u Sarajevu ali na zalost nemam koga tuzit inace je tu odgovorna garant Republika Srbija. Steta sto mi u BiH nismo imali pravni tim, da se odmah po zavrsetku rata pokrenu postupci protiv odgovornih u Srbiji

Mada je to kod vas radno-pravni odnos radili ste kao civili u ratu
 #1734  by AfganistanDBA
 
Hvala vam svima na preporukama advokatskog ureda Prnjavorac koji je specijaliziran za ove sudske postupke u USA.

Bio sam kod doktora te su mi utvrdili da imam PTSP, radio sam takoder i klinicko testiranje na klinici oko 3h, te mi je takoder na zalost konstatovan PTSP.

Advokatska kancelarija Prnjavorac je prihvatila moj predmet u rad, pokrenuo sam postupak naplate štete koja je nastala radom u Afganistanu i Iraku, a ozljede su pluća, Posttraumatski stresni poremecaj (PTSP).

Kamo srece da sam za njih ranije znao, mogao sam mnogo vecu naknadu dobiti za povredu kicme u Afganistanu, ali sta je tu je.

Hvala vam jos jednom !
 #1740  by test_car
 
Povreda ti mora biti iz Afganistana / Iraka i to moras i dokazati. Ne moes se bilo gdje povrediti, nego samo dok si radio u Iraku / Afganistanu.

Ovo procitaj ovdje imas kolko hoces korisnih informacija:

https://advokat-prnjavorac.com/DBA-proces-i-tuzba.html
https://advokat-prnjavorac.com/DBA-tuzb ... vredu.html

DBA TUŽBA ZA POVREDU
Odštetni zahjtev zbog povrede u sklopu DBA
(Osnovnog akta o odbrani)

U slučaju povrede u inostranstvu, postoji mogućnost da se pokrene zahtjev za odštetu na osnovu DBA zakona. Ovdje saznajte koja su to Vaša zakonska prava!


Advokatska kancelarija Prnjavorac zastupa i radnike koji su radili za neku konkraktorsku firmu u Afganistanu, Iraku, a doživjeli su neku vrstu povrede tamo. Takvi civilni radnici obuhvaćeni su DBA aktom, Aktom za kompenzaciju obalnih i lučkih radnika (na engleskom: Longshore and Harbor Workers' Compensation Act, nadalje u tekstu: Longshore zakon), članova posade i pojedinaca koji su obuhvaćeni zakonikom Sjedinjenih Država.


DBA zakon pokriva civilne kontraktore koji su doživjeli povredu, odnosno civilne uposlenike koji su naspram ugovora radili u nekoj američkoj bazi u inostranstvu te imaju posljedice od takvog rada i boravka.


Proces DBA tužbe i traženje beneficija naknade naspram Longshore zakona o kompenzaciji:

NA ŠTA IMAM PRAVO KAO RADNIK U DBA PROCESU?
Dakle, radnik zakonom ima pravo na medicinsku njegu i nadoknadu za izgubljenu zaradu za vrijeme oporavljanja, odnosno liječenja, a to plaćaju vaš Poslodavac i Nosilac osiguranja.


KAKVE POVREDE POKRIVA DBA ZAKON?
Zakon pokriva fizičke povrede na radu, ponavljajuće povrede, kao i psihološke povrede (odnosno psihijatrijske / mentalne povrede), koje su nastale tokom stresnog posla. Ozlijeđeni radnik mora dokazati da se nesreća dogodila u toku i u okviru radnog odnosa, odnosno da su postojali uslovi rada koji su uzrokovali povredu, odnosno da su pogoršali ili ubrzali prethodno stanje. U slučaju da oštećeni radnik utvrdi nesreću, povredu i invaliditet, tada oštećeni radnik može ostvariti pravo na odštetu za vrijeme oporavka.


KOJI JE IZNOS NAKNADE / BENEFICIJA?
Naknade za platu se obično isplaćuju u iznosu od 2/3 prosječne sedmične plate koju ste zarađivali prije nesreće. Beneficije se nastavljaju tokom oporavka, a kada povređeni radnik postigne maksimalno poboljšanje i može da se vrati na posao, mora se procijeniti pravo na stalna davanja.


MOŽE LI DRUGA STRANA OSPORITI ODŠTETNI ZAHJEV?
Poslodavci i njihovi Nosioci osiguranja imaju zakonsko pravo osporiti DBA tužbu. Često dolazi do spora oko toga da li je došlo do nezgode, da li su postojali stresni uslovi i da li postoji povreda. Pored toga, oni imaju i zakonsko pravo da osporavaju slučaj koji smatraju neblagovremenim.
Prema zakonu, ozlijeđeni radnik obično mora obavijestiti poslodavca u roku od 30 dana o nesreći (ili do jedne godine za profesionalnu bolest), i obično se zahjtev podnosi Ministarstvu rada SAD-a u roku od jedne godine, odnosno dvije godine za profesionalnu/strukovnu bolest. Neblagovremeno obavještavanje poslodavca ili propust da se pravovremeno podnese odštetni zahtjev Ministarstvu rada SAD-a može rezultirati odbacivanjem predmeta.


Ponekad, posebno u slučaju povrede mentalnog zdravlja ili strukovne bolesti, kao što je HOBP (hronična opstrukcijska bolest pluća), radnik nije svjestan da je ozlijeđen dok mu to ne kaže doktor.

Imajte na umu, ako vas vaš doktor obavijesti o povredi na radu, trebali biste odmah podnijeti zahtjev Ministarstvu rada SAD-a u rokovima koji su gore navedeni.

Advokatska kancelarija Prnjavorac vam svakako stoji na raspolaganju oko cijelog procesa podnošenja zahtjeva i vođenja spora.

Dakle, na našoj internet stranici imate značajne informacije o DBA zakonu, tj. Aktu, te samom odštetnom zahtjevu za naknade, tj. kompenzaciju, tako da vas pozivamo da ih pročitate kako biste se više informisali i postali svjesni svojih zakonskih prava, a svakako nas možete kontaktirati i informisati se.


DBA process i pokretanje tužbe


Ozlijeđeni ste tokom rada, odnosno – doživjeli ste povredu na poslu, imate posljedice zbog rada u ratnoj zoni ili neratnoj zoni, mi smo advokatska kancelarija koja vam može pomoći.

1. Trenutak ozljede / povrede: Mnogi radnici se susreću sa jednim od glavnih propusta kada pokušavaju da traže beneficije prema Osnovnom aktu o odbrani (engl. Defense Base Act, nadalje DBA), a to je da ne prijave odmah povredu svojim nadređenima. Povrijeđeni radnici moraju prijaviti nesreću i pribaviti neku vrstu dokumentacije o incidentu.

2. Proces dokazivanja / provjere: Iako je primanje beneficija naspram DBA zapravo zakon, to nikada nije zagarantovano niti se dešava automatski. Zbog toga, rad sa advokatom na prikupljanju i podnošenju svih potrebnih papira može biti od ključnog značaja kako bi se osiguralo adekvatno razmatranje vašeg odštetnog zahtjeva.



3. Dokumentacija i proces očuvanja: Prije svega, trebat će vam dokumentacija o vašoj ozljedi, odnosno povredi. To pomaže da se ostvari trag na papiru kojeg advokati mogu prikazati kako bi predočili šta se tačno dogodilo, kada se dogodilo, te koji je medicinski tretman tražen odmah nakon nesreće.

4. Proces predstavljanja: Angažovanje advokata trebalo bi biti glavni prioritet za oštećene radnike koji žele maksimizirati beneficije na koje imaju zakonsko pravo prema DBA zakonu. Vaš advokat može pomoći u prikupljanju sve potrebne dokumentacije za podnošenje odštetnog zahtjeva Ministarstvu rada SAD-a (US Department of Labor (DOL)).



5. Proces saradnje i sudskih sporova / parničenja: Saradnja između svih strana: radnika, advokata, poslodavca i osiguravajuće kompanije je od ključne važnosti za provjeru zahtjeva te da se osigurate da dobijete odgovarajuću dokumentaciju koja vam je potrebna za uspješno procesuiranje slučaja.

6. Naknada za liječenje: Angažovanje advokata trebalo bi biti glavni prioritet za oštećene radnike koji žele maksimizirati beneficije na koje imaju zakonsko pravo prema DBA zakonu. Vaš advokat može pomoći u prikupljanju sve potrebne dokumentacije za podnošenje odštetnog zahtjeva Ministarstvu rada SAD-a (DOL).



7. Sažetak kompenzacije: Kroz odgovarajuću saradnju sa radnicima koji su doživjeli povredu, advokati su u mogućnosti da dobiju svu potrebnu dokumentaciju za potvrdu zahtjeva. Kada se utvrdi očuvanje potraživanja, vaš advokat će vas zastupati u procesu vašeg potraživanja u DBA postupku.



Vezani tekst: DBA TUŽBA ZA POVREDU



Šta je DBA zakon?


Ozlijeđeni ste tokom rada, odnosno – doživjeli ste povredu na poslu, imate posljedice zbog rada u ratnoj zoni, mi smo advokatska kancelarija koja vam može pomoći.


Osnovni akt o odbrani (nadalje u tekstu: DBA) jeste Zakon o federalnom programu kompenzacije radnika koji je dostupan radnicima koji su pretrpjeli ozljedu radeći u inostranstvu za ugovarače, odnosno kontraktorske firme Ministarstva odbrane Sjedinjenih Država. Ovo je proširenje Zakona o kompenzaciji obalnih i lučkih radnika (Longshore and Harbor Workers' Compensation Act, nadalje: LHWCA zakon), koji je donesen 1921. godine kako bi pomogao ozlijeđenim radnicima u Longshore industriji. 1941. godine, Kongres je proširio Zakon kako bi pomogao onima koji su povrijeđeni u inostranstvu prilikom zapošljenja kod kontraktorskih firmi koje su davale podršku snagama Ministarstva odbrane SAD-a.


Skoriji ratovi u Iraku i Afganistanu otvorili su hiljade radnih mjesta za poslove kod ovih ugovornih firmi, odnosno kontraktora. Poslovi su obično vrlo dobro plaćeni, ali nose određenu dozu inherentne opasnosti. Rad u ratnoj zoni može biti jednako opasan kao i vojni zadatak, uz mogućnost doživljavanja iscrpljujuće ozljede. Ovaj program je dostupan onima koji su ozlijeđeni u toku radnog odnosa.


DBA pokriva zaposlenike koji rade za privatne poslodavce u američkim vojnim bazama ili na bilo kojem zemljištu koje SAD koristi u vojne svrhe izvan SAD-a. U DBA svrhe, američke teritorije i posjedi su također uključeni kao pokrivena geografska područja.


DBA također pokriva zaposlenike koji rade po ugovorima sa vladom SAD-a na građevinarstvu i pružanja usluga u vezi s nacionalnom odbranom ili ratnim aktivnostima izvan SAD-a, tako da DBA zakon pokriva i radnike koji su radili izvan SAD-a.


Prema DBA, obuhvaćeni su zaposlenici koji rade za američke poslodavce koji pružaju usluge socijalne skrbi ili druge usluge za moral, dobrobit i blagostanje pripadnika vojske izvan SAD-a, kao što je United Service Organization (USO).


U konačnici, i drugi strani državljani koji rade za takve ugovorne poslodavce također su obuhvaćeni sa DBA, bez obzira na nacionalnost ili porijeklo.
Uz nekoliko značajnih izuzetaka, DBA uključuje:

odredbe LHWCA zakona – Ministarstvo rada SAD-a,
Ured za programe kompenzacije radnika (OWCP),
Odjeljenje za kompenzaciju obalnih i lučkih radnika (DLHWC), koje rukovodi DBA kroz okružne urede smještene širom Sjedinjenih Država.

Za povrijeđenog radnika, dostupne beneficije uključuju razumne i neophodne medicinske beneficije, kao što su hirurško i bolničko liječenje. Zakon također predviđa plaćanje stvari kao što su lijekovi na recept, fizikalna terapija, dijagnostički testovi, pomoćna njega, proteze, slušni aparati i neophodna medicinska oprema, kao što su pomagala za kretanje, koncentratori kisika, te troškovi putovanja radi liječenja.


U ovom zakonu postoji i komponenta za naknadu plata. Možete biti obeštećeni, odnosno dobiti nadoknadu za izgubljene plate na osnovu vrste invaliditeta (onesposobljenosti): privremena djelimična, privremena potpuna, trajna djelimična, te trajna potpuna invalidnost. Generalno, ovaj iznos ne može biti veći od dvije trećine prosječne sedmične plate radnika, naspram minimalnih i maksimalnih iznosa.


Podnošenje odštetnog zahtjeva prema DBA zakonu može biti kompleksno i često zahtijeva pravnog savjetnika s iskustvom u ovakvim vrstama zahtjeva. Postoje strogi vremenski zahtjevi i procedure, a nepoznavanje pravila može da se negativno odrazi na vaš zahtjev.


Ako ste ozlijeđeni, odnosno imali neku vrstu povrede dok ste u inostranstvu radili za kontraktora iz SAD-a, ili ako je vaša voljena osoba ubijena, možda imate pravo na odštetu za takvu povredu ili smrtni slučaj. Advokatska kancelarija Prnjavorac ima potrebno iskustvo i posvećenost u ovim procesima, te vam može pomoći u podnošenju odštetnog zahtjeva u skladu sa DBA zakonom.

O nama

Forum Pravo BiH je pokrenut sa ciljem poticanja i poboljšanja komunikacije unutar pravne struke

Pravo BiH

Responzivni forum