Vaš pravni kompas 

  • Pravo na odvojeni zivot

  • Prava iz radnog-pravnog odnosa, socijalne naknade, otkazi, bolovanja, porodiljno, sindikati
Prava iz radnog-pravnog odnosa, socijalne naknade, otkazi, bolovanja, porodiljno, sindikati
 #1220  by driftwood
 
Postovani,

molio bih Vase misljenje vezano za problem kojim se trenutno suocavam u maticnoj ustanovi, a vezan je za stavku odvojenog zivota. Trenutno se nalazim na klinickom bolnickom centru radi specijalistickog usavrsavanja, a zbog potreba moje maticne ustanove. Trenutno stanujem (troskovi rentanja stana, rezije, hrana....) odvojen od obitelji (supruga, dijete), a udaljenost je preko 100 km i na klinici svakodnevno provodim puno radno vrijeme kroz narednih 5 godina koliko traje specijalizacija.

Prema clanu 48. vazeceg Kolektivnog ugovora o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva na teritoriji USK kantona, koji je u skladu s federalnim Koletkivnim ugovorom, a koji glasi: " Radnik koji je privremeno upucen na rad van mjesta prebivalista njegove porodice ima pravo na placanje stvarnih troskova zbog odvojenog zivota od porodice u iznosu do 70% prosjecne neto place u FBiH, ukoiko propisima nije drugacije odredjeno".

Moja ustanova kojom sam vezan ugovorom o radu i ugovorom o specijalistickom usavrsavanju isto mi pravo uskarcuje pod pisanim odgovorom nakon upita o istom -citiram: "...Kolektivnim ugovorm koji je na snazi u periodu Vaseg specijalistickog usavrsavanja nije utvrdjeno pravo naknade za odvojeni zivot od porodice za radnike koji se nalaze na obavljanju specijalistickog staza."

Smatrate li Vi da na osnovu navedenog polazem pravo na naknadu za odvojeni zivot ili ne?

Unaprijed zahvalan

O nama

Forum Pravo BiH je pokrenut sa ciljem poticanja i poboljšanja komunikacije unutar pravne struke

Pravo BiH

Responzivni forum